פוריות הגבר

בשנים האחרונות נמצא כי חלה ירידה דרסטית בפוריות הגבר בעולם המערבי. מחקרים מוכיחים כי מחצית ממקרי האי-פריון מקורם בבעיות זרע,  וכן נמצא שבעיות זרע יכולים להוות גורם גם להפלות חוזרות.

אבחון של בעיות פוריות אצל הגבר לצערנו נמוכה מהמצופה, לעיטים הגבר אינו נשלח לבדיקה מראש, והאשה נשלחת לבדיקות מעמיקות ולעיטים מתחילה טיפול הורמונאלי עוד לפני שהגבר נבדק.  אבחון מוקדם של בעיית זרע יכול לקצר את זמן ההמתנה וכמובן לחסוך טיפולים לא נחוצים ועוגמת נפש עבור האשה.

תחום פוריות הגבר אינו זוכה ליחס מעמיק וטיפול רפואי ראוי. לצערינו ברפואה הקונבנציונאלית אין מה להציע לגבר הסובל מבעיית זרע, ולכן הפתרון הרפואי הינו עקיפה של הבעיה על ידי הזרעה או הפריה, וטיפול באשה. דווקא כיוון שייצור זרע מתרחש באופן יומיומי יש לנו את האפשרות להשפיע על איכות הזרע דרך שינוי תזונה, אורח חיים, וטיפול בצמחי מרפא או תוספים שונים.

אילו בדיקות ניתנות לבירור אי פריון הגבר?

 • ספירת זרע- נותנת מידע על כמות, צורה ותנועה של הזרעונים. בנוסף ניתן לבחון מצב של דלקת במערכת המין עפ"י נוכחות של תאי דם לבנים בזרימה.
 • בדיקת Helosperm- בדיקה הבוחנת את שלמות המטען הגנטי (DNA) הנמצא בתא הזרע
 • בדיקות דם- לבירור המצב ההורמונאלי. ההורמונים הנבדקים הינם- FSH,LH, Testosterone, Prolactin,
 • בדיקה פיזיקאלית ואולטרהסאונד של האשך- בכדי לשלול וריקוצלה

אילו דברים ניתן לגלות בבדיקת זרע?

הבדיקה הכי בסיסית וראשונית שנעשית בכדי לבחון את פוריות הגבר הינה בדיקת זרע.

לזרע אפיונים מיוחדים המאפשרים לו לטייל במערכת הרבייה הנשית בעת שפיכה, להגיע אל הביצית ולהפרות אותה. על ידי בדיקת זרע פשוטה ניתן לבחון מספר פרמטרים המעידים על איכות הזרע. בבדיקת זרע בוחנים פרמטרים כגון:

 • כמות
 • צורה
 • תנועה

כיצד לקרוא את בדיקת הזרע?

בעיני יש חשיבות גדולה לכך שהמטופל יוכל לקרוא ולהבין את תוצאות בדיקת הזרע שלו. כך ניתן לעקוב אחר שינויים במהלך הטיפולים ולבחון שיפור.

בשונה מנשים גברים מייצרים תאי זרע חדשים כל הזמן. תהליך ייצור הזרע מתחיל באשך,  כאשר מלאי הזרע הכללי מתחדש כל שלושה חודשים פחות או יותר. לכן אבחון וטיפול של בעיית זרע יעשה לאחר ביצוע של שני בדיקות זרע עוקבים.

נפח (Volume) – מתייחס לנפח הכולל של נוזל הזרע במ”ל. כמות תקינה הינה 1.5-5 מ”ל.

ריכוז (Sperm concentration) – מתייחס לכמות תאי הזרע במ”ל אחד. כמות תקינה הינה מעל 20 מליון תאים למ”ל

חיות (Vitality) – מספר תאי זרע חיים או זרעים בתנועה. למעלה מ 50% של תאים חיים נחשב למצב תקין.

תנועה (Motility) -מתייחסת ליכולת התנועה של תאי הזרע. תנועתיות תקינה הינה כאשר- 50% ומעלה מהזרעים נמצאים בתנועה מתקדמת לאחר שעה ממתן הבדיקה. דרך נוספת לקבוע תנועתיות תקינה היא הימצאותם של למעלה מ 8 מיליון תאי זרע בתנועה לאחר שעה ממתן הבדיקה. ניתן גם לבחון את כיוון התנועה של הזרע.

מורפולוגיה (Morphology) – מתייחס לצורה תקינה של תא הזרע. מורפולוגיה תקינה המאפשרת הפריה טבעית היא מעל 14%. מורפולוגיה מתחת ל 4% עלולה להוביל לקושי בהפריה. בדיקת המורפולוגיה מתחלקת לפתלוגיות של ראש, צואר וזנב.

מה הגורמים לפגיעה באיכות הזרע?

 • גורמים סביבתיים ואורח חיים- עישון, צריכת אלכוהול ומתח נפשי
 • גורמים המעלים את טמפ' באשך- פעילות ספורטיבית מוגזמת, רכיבה על אפניים, ביגוד צמוד וכולי
 • תזונה- אלכוהול, מזון חם וחריף
 • גיל
 • גנטיקה: תסמונות שונות
 • וריקוצלה
 • חוסר איזון הורמונאלי
 • דלקות וזיהומים במערכת המין הגברית

כיצד ניתן לשפר את איכות הזרע?

שינוי אורח חיים, תזונה נכונה וטיפולים משלימים שונים יכולים לשפר את איכות הזרע. הפורמולה Pro Male פותחה במיוחד עבור גברים עם בעיות זרע שונות ומבוססת על ידע ונסיון רב שנים בקליניקה. התרכובת מורכבת מצמחי מרפא סיניים אשר מספקים חומרי הזנה לתאי הזרע המאפשרים לו חיוניות ואנרגיה. את הפורמולה יש ליטול למשך לפחות 3 חודשים בכדי לבחון שינוי בפרמטרים של הזרע.

נעמי, עכשיו שבתנו המהממת כבר גדלה ומזמן כבר לא ביצית וזרע, אני מוצא לנכון לכתוב לך תודה. פחדתי שלא נצליח להרות, חששתי שאני לא מספיק "גבר". בזכות הדיקור, שיקויי הפלא שלך, החיוביות ושלוות הנפש שלך, זה קרה והוכחת לי שאני גבר גבר. תודה על התמיכה בשעות שרוב בני האדם כבר לא במשרד, ואת כבר בקליניקה קוראת מאמרים בשפות לועזיות כדי להשתפר ולשפר. תודה על העזרה בשינויי אורח החיים ותזונה נכונה. תודה בשמי ובשם כל משפחתי.
מ.ר

המלצות

מומלצים עבורך