כיצד לשפר את עובי הרירית

 

לאלו מכן שנמצאות בטיפולי פוריות יכול להיות שנושא עובי הרירית עלה כמה פעמים במהלך הבדיקות. לחלקכן אולי נאמר כי הרירית דקה, מה שעלול לפגוע בסיכוי לקליטת הריון. ריכזתי עבורכן כמה טיפים מהעולם של הרפואה המשלימה כדי לשפר את עובי ואופי הרירית שלכן.

מהי רירית הרחם?

רירית הרחם שלנו בנויה משלוש שכבות, מה שנקרא רירית תלת פאזית או תלת שכבתית. רירית הרחם שלנו מתעבה באופן טבעי במהלך החלק הראשון של המחזור החודשי, "השלב הפוליקולרי", תחת השפעת האסטרוגן.  עובי הרירית אמור להיות תואם לרמות האסטרוגן בגוף, ולכן בתחילת מחזור נראה רירית דקה יותר, אולי עובי של 3 מ"מ. בימים הקרובים לביוץ הרירית משגשגת ומגיעה לשיאה, כאשר העובי המינימלי הרצוי בשלב זה לצורך קליטת הריון הינו 7 מ"מ.

אדגיש כי כולנו שונות, לכל אחת מבנה גוף אחר, ולכן יש נשים שיגיעו לעובי של 5 מ"מ ויש שיגיעו ל 14 מ"מ וההריון ייקלט. באופן כללי יש הרבה חוסר הסכמה לגבי עובי הרירית והשגת הריון. יחד עם זאת כיום הרוב מסכימים כי רירית אופטימאלית לקליטת הריון היא מינימום 7 מ"מ.

בשלב השני של המחזור, "השלב הלוטאלי", הגופיף הצהוב מפריש הורמון בשם פרוגסטורון. הפרוגסטורון משפיע על אופי הרירית, הוא גורם לכלי הדם ברירית למראה סלסולי הנותן לרירית אופי רך ועסיסי היוצר מצע לח ואדמה פורייה להשתרשות והזנת העובר.

 

כיצד אנו יכולים להשפיע על עובי הרירית?

כדי לעבות את הרירית אנו רוצים להשפיע על כלי הדם ברירית הרחם – על כמות כלי הדם ועל יכולת ההתרחבות שלהם בכדי להגדיל את שטח הפנים.  דיקור וצמחי מרפא נמצאו ככלים יעילים מאוד בעיבוי הרירית, בנוסף ישנם שינויים תזונתיים ותוספי תזונה שיכולים להשפיע לטובה על הרירית שלך:

-ויטמין E: לויטמין E יש אופי מדלל דם ומרחיב כלי דם, ולכן יכול להרחיב את שטח הפנים של כלי הדם ברירית. ניתן ליטול 400 יחב"ל  פעם ביום מהיום ה 3 למחזור ועד הביוץ . למי שנוטלת מדללי דם לא מומלץ ליטול ויטמין E. ויטמין E  ניתן כמובן לקבל דרך המזון:

מזון עשיר בויטמין E: נבט חיטה, זרעי חמניה (וכן שמן), אגוזים (שקדים, אגוזי לוז, פיסטוק), ברוקולי, דלורית/דלעת,  קיווי, אבוקדו

L ארגינין: הינו חומצת אמינו המהווה חומר מוצא ליצירת Nitric Oxide . ה Nitric Oxide –  משתתף בתהליך הרפיית כלי הדם, ובכך משפר את זרימת הדם אל רקמות ואיברים

– סלק ופירות אדומים: לפי הרפואה הסינית מאכלים אדומים העיקר פירות אדומים וסלק מחזקים דם ולכן יכולים לסייע בעיבוי רירית. עפ"י מחקרים נמצא כי בסלק יש חומר הנקרא ניטרטים אשר תורמים להרחבת כלי הדם.

פירות אדומים כגון- תות, דובדבן ופירות יער מאוד מומלצים. ניתן לקנות חבילות של פירות מוקפאים ולהכין שייק עם פירות טריים של העונה.

עיסוי בטן: עיסוי של הבטן יכול לעזור להזרים דם ואנרגיה לכיוון הרחם וכן העיסוי נותן לנו זמן איכות עם הרחם שלנו. מומלץ לעשות עיסוי בכל יום למשך 3-5 דקות עם שמן שקדים או קוקוס.

 

 

המלצות

מומלצים עבורך